Повече от десетилетие, след като се присъедини към ЕС, се оказва, че България може да се наложи да изчака още четвърт век, преди да застигне богатите страни-членки.
Брутният вътрешен продукт на глава от населението в България достигна 49 % от средните нива на ЕС, което е с 40 процента повече от 2007, когато страната се присъедини към ЕС. Доклад на Институт Отворено общество – София обаче показва, че срокът, в който доходите на българите ще достигнат 90 % от средните нива на ЕС, ще настъпи едва през 2042 г., което е най-дългият период в сравнение с останалите страни-членки, пише Bloomberg.
„България ще преодолее големите различия в доходите с останалите страни от ЕС след 24 години, ако запази сегашните нива на растеж“, пише в доклада, цитиран от Bloomberg.
Пълен текст на материала Poorest EU State Faces Quarter-Century Wait to Close Wealth Gap
Същевременно, в интервю за вестник 24 часа авторът на доклада Георги Ангелов, старши икономист в Институт Отворено общество – София, обяснява, че Рyмъния и Бългаpия, макар и най-бедни в ЕС, имат и най-висок икономически растеж за последните три години. „Това е важно, защото настигането в доходите изисква най-бедните да догонват най-бързо. И точно това се случва“.
Цялото интервю на Георги Ангелов за 24 часа може да бъде прочетено тук.