Проект „Партньорство между организациите на гражданското общество за въздействие върху правата и ценностите“ (ПАКТ), се изпълнява в партньорство от:
- Фондация „Институт Отворено общество – София“ (ИООС)
- Фондация „Работилница за граждански инициативи“ (ФРГИ)
- The European Citizen Action Service (ECAS), на български език: Международна неправителствена асоциация „Европейска служба за граждански действия“
Проектът се осъществява с финансова подкрепа от Европейския съюз чрез Програма „Граждани, равенство, права и ценности“ (CERV) в размер на 4 264 112.97 евро, равняващи се на 90% от бюджета на Проекта. Финансиращата институция е Европейската изпълнителна агенция за образование и култура (EACEA), съгласно правомощията, които са й делегирани от Европейската комисия. Членовете на консорциума съфинансират изпълнението на Проекта с 258 588 евро, равняващи се на 10% от неговата обща стойност.
Изпълнението на проект „ПАКТ“ започва на 1 януари 2025 г. и се предвижда да продължи до 31 декември 2028 г.
Проектът има за основна цел да допринесе за преодоляване на пропастта между градските центрове, които подкрепят демокрацията като модел на управление, и други региони, където скептицизмът към демокрацията и уязвимостта по отношение на ценностите на ЕС продължават.
За постигане на тази всеобхватна цел Проектът залага следните цели:
- Да повиши обществената осведоменост относно ценностите на ЕС и Хартата на основните права с фокус върху практическите последици за ежедневния живот, индивидуалните избори и поведение.
- Да засили влиянието на българските организации на гражданското общество, посветени на насърчаването на култура на ценности, основана на върховенството на закона, демокрацията и основните права.
За постигане на целите на Проекта, партньорите ще изпълнят следните основни дейности:
1. Провеждане на два отделни конкурса за два фонда за предоставяне на финансова подкрепа за инициативи на граждански организации – Фонд „Партньорство“ и Фонд „Код успех“.
Двата фонда за подкрепа на инициативи ще бъдат насочени към повишаване на осведомеността относно правата и ценностите; укрепване, защитата и насърчаване на ценностите на Съюза, включително зачитането на върховенството на закона; подкрепа на диалога, прозрачността и доброто управление.
- Фонд „Партньорство“ се управлява от ИООС. Индикативният брой партньорски инициативи, които ще подкрепи са около 40 с размер на финансиране до 60 000 евро на инициатива. Общата му стойност е 2 400 000 евро. Очаква се подкрепените партньорски инициативи по фонда чрез сътрудничество между организации на гражданското общество от различни мащаби, от големи, утвърдени организации до по-малки, местни и обединяването на техните усилията да допринесат за вграждането на европейските ценности в различни общности. Подпомагането на гражданските организации за създаване на партньорства е основен фокус на фонд „Партньорство“. В тази връзка ИООС и ФРГИ ще организират: база с данни на сайта на Проекта с възможност за включване и търсене на партньори, събитие и срещи за подпомагане на партньорства между заинтересованите организации.
- Фонд „Код успех“ се управлявана от ФРГИ. Индикативният брой инициативи, които ще подкрепи са приблизително 30 с размер на финансиране до 15 000 евро на инициатива. Общата му стойност е 450 000 евро. Фондът ще даде приоритет на малки, работещи в отдалечени и селски райони организации, които обикновено имат по-ограничен капацитет и източници на финансиране. Организациите с одобрени инициативи ще получат допълнителна подкрепа чрез менторство и други подпомагащи дейности.
2. Предоставяне на целева подкрепа за изграждане на капацитет на гражданските организации за насърчаване и отстояване на ценностите на ЕС.
Партньорът ECAS ще осъществи основните дейности за изграждане на капацитет на гражданските организации.
Изграждането на капацитет е структурирано в три последователни етапа, като всеки от тях е създаден да предостави подкрепа на гражданските организации според етапа на развитие на техните инициативи.
Първият етап ще подготви кандидатите, като разясни изискванията към предложенията за инициативи и същевременно задълбочи познанията им относно ценностите на ЕС. Ще бъдат проведени работилници на тема “Европейски права и ценности” в рамките на информационните дни и уебинари, които ще предоставят по-задълбочена подкрепа на организациите при подготовката на предложенията за инициативи.
Вторият етап ще се фокусира върху съвместното създаване и изграждане на експертиза, като предостави целенасочена подкрепа на избраните граждански организации по темите на техните иницативи, и ги свърже с европейски мрежи в съответните тематични области. Това ще бъде постигнато чрез разнообразни обучения, работилници и събития в рамките на „Европейска академия 2026-2028“, която ще включва уъркшопи и мрежови събития, които ще насърчават иновациите и съвместното създаване на идеи, както и летни училища и работилници с практическа насоченост, посветени на актуални теми за правата и ценностите на ЕС.
Третият етап цели дългосрочна устойчивост на проекта чрез поддържане и разширяване на мрежите, структурите и натрупаната експертиза чрез уъркшопи за подкрепа и изграждане на капацитета сред гражданските организации и свързване с мрежи на ниво ЕС.
Онлайн хранилище за всяка тематична област въз основа на резултатите от подкрепените инициативи за насърчаване на обмена на най-добри практики, казуси, полезни инструменти и познания на експертно ниво с гражданското общество и с други държави членки.
За контакти:
Десислава Велкова, мениджър на проекта
Интернет страница: pact.osis.bg
e-mail: dvelkova@osi.bg