ИОО-София участва в проучвателното пътуване „Разширяването на ЕС и Нидерландия“, което се проведе на 28-29 ноември 2024 г. в Хага. Събитието включваше поредица от срещи с нидерландски официални лица, членове на парламента, политици и експерти относно позицията на нидерландското правителство и нагласите в обществото по отношение на процеса на разширяване на ЕС, както и обсъжданията на институционалната реформа на ЕС, за да се отговори на предизвикателството на разширения ЕС. Форумът беше организиран и домакинстван от Институт Клингедаел в сътрудничество с изявени аналитични центрове в ЕС – т.е. „балкански центрове“ – включително DGAP в Германия, Институт „Жак Делор“ във Франция, Институт Клингедаел в Нидерландия и Карнеги Европа. Предишни такива събития се проведоха в Берлин и в Париж, организирани съответно от DGAP и Института „Жак Делор“.
Посещението включваше и публично събитие – конференция „Нидерландия и разширяването на ЕС в новите (гео)политически времена“, която се проведе на 29 ноември 2024 г. Контекстът на конференцията беше, че две години след като руската инвазия в Украйна даде тласък на нов геополитически импулс за разширяването на ЕС, Нидерландия и ЕС бяха изправени пред ключов избор относно бъдещето на политиката. Няколко кандидатки бяха постигнали напредък в процеса, като Албания съвсем наскоро започна преговори за присъединяване към ЕС по основния клъстер. Въпреки това останаха актуални въпроси относно желания начин на действие на разширяването, както и относно бъдещето на Европейския съюз и потенциалните свързани с него реформи.
На тази конференция се събраха членове на парламента, дипломати, политици, експерти, журналисти и други специалисти, за да проучат състоянието на разширяването на ЕС със Западните Балкани с акцент върху интересите и приоритетите на Нидерландия, кандидатите за разширяване на ЕС и бъдещето на ЕС. На събитието бяха разгледани и техническите аспекти на процеса, беше направена оценка на функционирането на настоящата методология, бяха проучени възможностите и предизвикателствата на постепенната интеграция и беше разгледан потенциалът за въвеждане на гласуване с квалифицирано мнозинство в междинните етапи на процеса.
Участието на OSIS в конференцията беше част от програмата „Think Tanks for the Future of EU Enlargement“ (https://thenextmile.eu/)и сътрудничеството с изявени мозъчни тръстове в ЕС – т.е. „балкански хъбове“ – включително DGAP в Германия, института „Жак Делор“ във Франция, института „Клингендаел“ в Нидерландия и „Карнеги Европа“, както и сътрудничеството с фондация „Отворено общество“ – Западни Балкани.