През 2024 година в България има 15 737 чуждестранни студенти, което е 8,6% от всички действащи студенти в страната. За сравнение, този дял се е удовоил за последното десетилетие. Това показват данни от НАЦИД, които се актуализират ежегодно в Рейтинговата система на висшите училища. През 2024 г. почти 9 хиляди чуждестранни студенти идват от страни извън Европейския съюз (ЕС), а почти 7 хиляди са от страни членки на ЕС.
Страните, от които са чуждестранните студенти, учещи в български висши училища, са най-разнообразни. Най-много чужди студенти идват у нас от Гърция (20%), следва Великобритания (14%) и на трето място е Украйна (11%). На следващата графика са представени страните Топ 10, като в синьо са страните от ЕС, а в оранжево – тези, извън ЕС. Любопитен факт е, че в страната учат чуждестранни студенти от всички държави в ЕС, с изключение на Малта.
Интересна тема е какво учат чуждестранните студенти в страната. Има разлика между професионалните направления, които изучават студенти от ЕС и онези, които учат студентите от страни извън ЕС.
По-конкретно, в Топ 5 на направленията, предпочетени от студентите, идващи от ЕС, са най-престижните медицински направления: Медицина, Стоматология, Ветеринарна медицина и Фармация. Всеки двама от трима чуждестранни студенти от страни в ЕС се записват да учат Медицина и това направление е абсолютен фаворит с почти 4 500 чужди студенти. Освен медицински направления, студентите от страни в ЕС учат и специалности от Транспорт, корабоплаване и авиация.
По-голямо разнообразие от професионални направления показват данните за студентите от страни, които се намират извън ЕС. При тях отново фаворитът е Медицина, като един от трима студенти от страни извън ЕС учи това направление. Второто място отново е за Стоматологията, като и за тази група студенти 10% избират зъболекарската професия, както и за студентите от ЕС.
Разликата между двете групи студенти се вижда в направленията, подредени на следващите места. Студентите от страни извън ЕС, освен за медици, учат за администратори и икономисти (14%), както и за компютърни специалисти (9%).
Градовете в България, в които има най-много чуждестранни студенти до голяма степен повтарят градовете, в които има най-много студенти въобще и това са София, Пловдив и Варна. Поради изявените предпочитания на чуждестранните студенти към медицинските специалности обаче, след тях се нареждат Стара Загора и Плевен, където има медицински университети. Град със значително количество чужди студенти е и Благоевград, където се намира Американският университет и Колежът по туризъм.
Почти всички студенти от страни в ЕС учат в държавни висши училища (98%), като този дял е с 10% по-малък при студентите от страни извън ЕС, от които малко над 1 000 души учат в частни университети.
Чуждестранните студенти у нас учат предимно във висшите училища, които преподават медицина, като 80% от чужденците са концентрирани в 10 университета.
В синхрон с предпочитанията на чуждите студенти за изучавана специалност, тези от тях, които идват от ЕС и записват основно медицински науки, учат предимно за магистри, непосредствено след средно образование (83%). Докато студентите от страни извън ЕС, които освен за медици, следват и за икономисти и компютърни специалисти, в не малка степен се записват и в бакалавърски програми (42%), но същевременно половината от тях също учат за магистри след средно образование, което е значително повече от съответния дял за българските студенти.
Сред българските студенти делът на учащите в магистърски програми след висше образование е значително по-голям (16%) в сравнение с този, при чуждестранните студенти (6%), без значение от коя част на света идват те.
При чуждестранните студенти делът на мъжете е по-голям от този при българските студенти, като при студентите от страни извън ЕС дяловете мъже-жени са изравнени.
За повече информация за висшето образование в България посетете интернет страницата на Рейтинговата система на висшите училища: https://rsvu.mon.bg .