Атака срещу един е атака срещу всички. Обществен форум за демократичните ценности в Пловдив

29.11.2024

„Когато една държава тръгне по пътя на задушаване на демокрацията, гражданските организации обикновено са първата жертва, но никога не са последната. След тях под атака попадат свободните медии, образователните и културните институции, идва ред на бизнеса, докато не бъде задушена всяка възможност за автономно действие отвъд волята на авторитарния лидер.“ Това каза изпълнителният директор на Институт „Отворено общество – София“ Георги Стойчев по време на обществен форум за върховенството на закона и демократичните ценности, организирана от Центъра за изследване на демокрацията.

По  време на форума, който се състоя на 22 ноември в Пловдив, Георги Стойчев подчерта, че солидарността е най-силното оръжие, с което гражданите разполагат, за да защитят правата си. „Когато трябва да защитим нашите демокрации от външна заплаха, ние прилагаме принципа, че атака срещу един е атака срещу всички. Същият принцип трябва да важи и когато сме принудени да браним нашата демокрация от вътрешни заплахи. Независимо дали си студент, журналист, учител, собственик на пицарията на ъгъла или управител на голяма компания, атаките срещу гражданските свободи и гражданските организации пряко те засягат, защото атаката срещу правата на един, е атака срещу правата на всички“.

В рамките на форума, в който взеха участие граждански активисти и представители на местната власт, Георги Стойчев коментира и резултатите от изследването „Динамика на неправителствения сектор в България през 2023 година“. Според изследването членство в НПО имат приблизително 1.2 милиона души, т.е. може да се приеме, че на практика всеки пети пълнолетен български гражданин членува в някаква организирана форма на гражданско обединение. Приблизително същият дял граждани изразяват доверие в НПО и съобщават, че са участвали в доброволческа дейности през последната година. Доброволците, както и хората, които работят и членуват неправителствени организации, в по-голяма степен от останалите граждани подкрепят демократичните ценности, западната ориентация на България, опазването на околната среда и равенството между половете.

Според директора на Институт „Отворено общество – София“ относително ниското ниво на членство в граждански организации и все още големият дял хора, които не са информирани за дейността на този тип организации създава благоприятна среда за разпространение на конспиративни теории и провеждането на очернящи кампании срещу тях. „Много по-трудно бихте атакували гражданския сектор в страна като Норвегия, където 80% от гражданите членуват в поне една гражданска организации, отколкото в България, където 80% от хората заявяват, че не членуват в нищо. Ниското ниво на участие в организирани форми на обществен живот е рисков фактор за демокрацията и гражданския сектор в България, но и възможност, защото показва, че има огромен неизползван потенциал за растеж“.