Обществото подкрепя по-силна интеграция на ромите

08.04.2025

На 8 април светът отбелязва Международния ден на ромите и отдава почит на жертвите от геноцида срещу тях, достигнал чудовищни мащаби по време на Втората световна война. Денят е и повод за осмисляне на напредъка и предизвикателствата по отношение на защитата на основните права и свободи и на овластяването и равноправното включване на ромите в развитието на България.

Пътят на ромите към пълноправна интеграция продължава да бъде труден и неравен. Социално-икономическите различия с останалите големи етнически групи остават значителни – по данни на НСИ над 80% от ромите живеят в риск от бедност и социално изключване, докато средният дял за цялото население е 30%.

Социалните дистанции и предразсъдъците срещу ромите продължават да бъдат силно разпространени. Ромите остават сред общностите, чиито представители най-често са обект на езика на омразата, като почти 2-ма от 3-ма граждани, чували враждебна реч, споделят, че тя е била насочена срещу представителите на тази етническа група.

Заедно с това са налице ясни социални нагласи, че държавата и общностите трябва да полагат повече усилия за интеграция. Особено категорична е подкрепата на обществото за равен достъп на ромите до качествено средно образование. Четирима от петима граждани са убедени, че държавата трябва да предприеме мерки, които да позволят повече роми да се дипломират. Данните от преброяванията на населението показват, че само през второто десетилетие на века сред ромите на 7 и повече години делът на завършилите средно и по-високо образование се е удвоил и към 2021 г. надхвърля 15%.

 

Макар ромите да остават една от най-силно стигматизираните групи, изследванията на Институт „Отворено общество – София“ потвърждават, че нагласите в България за необходимостта от по-ефективни публични политики за равноправно включване на ромите преобладават – почти 3-ма от 5-ма граждани са убедени, че е много важно или по-скоро важно обществото да насърчава интеграцията на ромите. Широката подкрепа за системни и целенасочени публични политики и активност на институциите и гражданското общество за укрепване на междукултурните познания, диалог и взаимодействия е предпоставка за ефективна ромска интеграция в интерес на цялото общество.