Съветът за развитие на гражданското общество с призив за закриване на временната комисия, стигматизираща гражданските организации

16.11.2025

Съветът за развитие на гражданското общество (СРГО) призова Народното събрание да закрие създадената временна комисия за установява факти и обстоятелства относно дейността на Джордж и Александър Сорос и техните фондации.

В единодушно прието становище на Съвета се отбелязва следното:

„Временната комисия има за цел стигматизиране на достъпа на НПО до външно финансиране, очерняне на отделни организации и създаване на смразяващ ефект върху други организации. Поради това чрез създаване на Временната комисия законодателната власт нарушава конституционно гарантираната свобода на сдружаване и международните договори за защита правата на човека, по които България е страна. Настояваме временната комисия да бъде закрита“.

Призивът е отправен чрез официално становище изпратено до народните представители.

В становището на Съвета се отбелязва още, че „очернящият наратив срещу гражданските организации в България е заплаха за свободното упражняване на правото на сдружаване от всеки български гражданин и поставя под въпрос мястото на демократичните ценности в обществото ни. Политическият трибунал, маскиран чрез Временната комисия, пряко нарушава както позитивното задължение на държавата за защита на правото на сдружаване чрез създаване на благоприятна среда за упражняването му, така и негативното задължение да се въздържа от действия, които могат да стигматизират или делегитимират дейността на гражданските организации“.

СРГО припомня, че международни организации като ОИСР, Венецианската комисия и механизмите на ООН многократно са предупреждавали държавите да избягват стигматизиращи практики спрямо граждански асоциации – чрез публични кампании, чрез ограничения за чуждестранно финансиране или чрез използването на институции като средство за натиск.

Съветът определя създаването на комисията като „поредна проява на антидемократична тенденция“. В становищета на СРГО се отбелязва следното:

„Създаването на Временната комисия е и пореден пример за анти-демократичната тенденция през последните години включваща и редица законодателни инициативи за нелегитимно ограничаване на упражняването на правото на сдружаване, които единствено се използват за стигматизиране на гражданските организации в България и за атака срещу основополагащите разбирания за защита на граждански права – свободата на изразяване, сдружаване и мирни събрания на гражданите“. 

Съветът за развитие на гражданското общество е създаден през 2022 г., за да подпомага изпълнителната власт при разработването и прилагането на политики, засягащи гражданския сектор. Една от основните функции на СРГО е даването на становища по нормативни актове, стратегии и програми, свързани с дейността на гражданските организации.

Пълен текст на становището.