Марин Лесенски: Потребителите може да избягат от фалшивата информация в мрежите на Meta

09.01.2025

📢 Какво означава решението на Meta да премахне проверката на фактите в САЩ?

Решението на Meta Platforms (Facebook и Instagram) да премахне проверката на фактите в САЩ е продиктувано от политически и бизнес причини, включително завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом. Това сподели Марин Лесенски от Институт „Отворено общество“ в предаването „Бизнес старт“ с Роселина Петкова.

📰 Какво означават фалшивите новини за обществото?
„Фалшивите новини засягат цели общества, особено тези с ниска медийна грамотност – като България. Това води до крайна поляризация, което затруднява функционирането на обществото,“ подчерта Лесенски.

Ролята на проверката на фактите и медийната грамотност
„Проверката на фактите е инструмент срещу фалшивата информация, която понякога е опасна за здравето. Медийната грамотност също е ключова – потребителите трябва да знаят как да откриват вярната информация,“ отбеляза той.

🌍 Свободата на словото: Европа vs. САЩ
Лесински посочи, че свободата на словото се възприема различно: „В Европа тя не се счита за безгранична, за разлика от САЩ. Ограничения като тези за отричането на Холокоста отразяват различния исторически опит.“

🇪🇺 Къде е България по отношение на медийната свобода?
Доклад на Институт „Отворено общество“ показва, че България е на 35-то място от 41 държави по уязвимост към дезинформация. Основните причини са ниското качество на образованието и ограничената медийна свобода.

📚 Какво можем да направим?
Лесенски подчерта важността на целево медийно образование: „Финландия започва медийна грамотност още от най-ранна възраст. Това трябва да стане и в България, макар че ще изисква усилия и съгласие от цялото общество.“

📺 Гледайте целия разговор във видеото! 👇

Потребителите може да избягат от фалшивата информация в мрежите на Meta