С наближаването на междинните избори в САЩ вълната от фалшиви твърдения около гласуването напомня колко трудно е да се бориш с фалшивите новини. Има ли Финландия отговор?
Няколко часа след като Владимир Путин призова 300 000 военни резервисти през септември, в социалните мрежи започна да циркулира видео, показващо дълги опашки от коли на финландско-руската граница.
Финландските гранични власти бързо посочиха, че става дума за фалшжива информация.
„Някои от видеоклиповете са заснети по-рано и сега са извадени от контекста“, се казва в Twitter. Туитът веднага стигна до върха на страницата на живо в Украйна на новинарския уебсайт на националната телевизия Yle.
Отговорът на граничната охрана и Yle подчертава решаващ елемент от успеха на Финландия срещу дезинформацията – общественото доверие във властите и медиите.
Финландия е общество с високо доверие. Според доклад на ОИСР 71% от финландското население се доверява на правителството, в сравнение със средната стойност за ОИСР от 41%.
И не само правителството – парламентът, държавните служби, полицията и медиите се радват на високо доверие.
BBC цитира и годишният доклад на Института „Отворено общество“, според който страната оглавява световна класация, измерваща устойчивостта на дезинформация.
Пълен текст на публикацията Междинни избори в САЩ: Има ли Финландия отговор на фалшивите новини? в BBC.