На 29 октомври в УНСС се проведе вторият форум за медийна грамотност, част от Глобалната седмица на медийната и информационната грамотност на ЮНЕСКО. Събитието обедини ключови експерти и заинтересовани страни.
Марин Лесенски, програмен директор в Институт „Отворено общество“, представи резултатите от изследването „Индекс на медийната грамотност“. В своето изложение той обясни, че индексът се базира няколко индикатора – медийната свобода, качеството на образованието, доверието между хората и използването на нови дигитални технологии. Лесенски представи класацията на индекса на 41 европейски страни по тяхната уязвимост към дезинформация, която показва, че най-устойчиви са Финландия, Дания и Норвегия, докато България заема 35-то място. „Индексът за медийна грамотност измерва уязвимостта на обществата към дезинформация и съответно тяхната устойчивост спрямо този феномен,“ коментира Лесенски. Той подчерта, че индексът показва, че има връзка между свободата на медиите и качеството на образованието.
Сред другите участници бяха представители на Министерството на образованието, Министерството на културата, Съвета за електронни медии и Европейската комисия, академични и неправителствени организации, които обсъдихa модели за финансиране и добри практики в медийната грамотност, ролята на международните и националните институции в подкрепата на медийната и информационна грамотност, възможности за партньорства и сътрудничество между различните сектори.
Организатори на събитието са катедра „Медии и обществени комуникации“ и катедра на ЮНЕСКО „Медийна и информационна грамотност и културни политики за устойчиво развитие“ на УНСС.
Тук може да намерите презентацията на Марин Лесенски. Докладите на Индекс за медийна грамотност на български и английски език може да намерите тук.