На 24 януари 2025 г. г-н Камен Костов, заместник-кмет „Устройство на територията и строителство“ и г-н Стоян Марков, заместник-кмет „Икономическо развитие“ на Община Сливен бяха домакини на среща дискусия, посветена на граждански инициативи на младите хора за подобряване опазването на околната среда и облагородяване на зелени площи и площадки в град Сливен.
В срещата взеха участие ученици и преподаватели от Професионалната гимназия по икономика „Проф. Д-р Димитър Табаков“, представители на Младежкия общински съвет, Младежки дом – Сливен и Институт „Отворено общество – София“.
Унищожаването на природата, глобалното затопляне и замърсяването на околната среда са сред трите водещи проблеми (след войните и бедността), които най-силно вълнуват младите граждани на Сливен, а 40% от тях са участвали и биха участвали и занапред доброволно в природозащитни инициативи, подчертаха в своята презентация гимназистите от Професионалната гимназия по икономика „Проф. Д-р Димитър Табаков“. Данните са от изследване сред повече от 300 младежи в град Сливен, проведено в рамките на проект „Зеленото око на Сливен“, осъществяван от Институт „Отворено общество – София“ в партньорство със сливенските професионални гимназии по текстил и облекло и по икономика.
Данните от проведените проучвания в рамките на проекта показват, че 3-ма от 4-ма гимназисти в Сливен изпитват голяма или известна близост със своя град, а участието на младежите в екологични доброволчески инициативи е най-разпространената форма на включване в граждански общности на младите хора след участието им в клубове по интереси.
Двама от петима младежи в града под Сините камъни вярват, че опазването на околната среда е по-важно от икономическия растеж, като този дял двойно по-висок от дела на споделящите противоположно мнение, но голяма част от младите хора се колебаят (40%) и се нуждаят от допълнителна информация, за да формулират своя позиция.
В хода на дискусията младежите представиха картографирани, описани и заснети с дрон градски територии, които са особено важни за младите хора и се нуждаят от почистване, обновяване и поддръжка. Представителите на ръководството на общината подчертаха своята откритост за диалог и търсене на възможности за реализация на предложенията на активните млади граждани на Сливен за създаване на по-чиста и приветлива среда за отдих, спорт и гражданска активност, като бяха набелязани съвместни стъпки за подготовка на проектни предложения за финансиране на младежките екоинициативи със средства по програма ПУДОС. Дискутирана бе и инициативата за възстановяване на общинската програма за граждански бюджет на Сливен, чрез която местната администрация да реализира определени с пряк избор от гражданите идеи за облагородяване на общински територии и развитие на местните общности.
На участниците в срещата бе връчен сборникът „Граждани на работа“, представящ добри практики и резултати от граждански проекти, достигнали до близо един милион души в рамките на Фонд Активни граждани България, финансиран от Исландия, Лихтенщайн и Норвегия чрез Финансовия механизъм на ЕИП 2014–2021.